Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bearded kolie

1. 3. 2008

Bearded kolie

Popis: Neobyčejně aktivní a pohyblivý pes střední velikosti, obdélníkového formátu. Celé tělo včetně obličejové partie a ocasu pokrývá záplava bohaté dlouhé srsti. Středně velké, zavěšené a rovněž dlouhou srstí porostlé uši. Ocas nízko nasazený, v klidu a při chůzi svěšený, při rychlejším pohybu se může poněkud zvednout, ne však nad linii hřbetu. Dvojitou srst tvoří vlněná hustá podsada a hladká, silná a rovná krycí srst s typickým vousem na čenichu (odtud název : "bearded" = "vousatý"). Zbarvení: Šedé, červené, černé, modré, hnědé, pískové ve všech odstínech, nejčastěji s bílými znaky, ale i bez nich.

Charakteristika: Pes překypující energií a radostí ze života, trochu zbrklý a překotný. Má velmi přátelskou a vstřícnou povahu, je milý k lidem i ke zvířatům. Inteligentní a učenlivý.

Užití: Původně ovčácký, dnes už převážně společenský pes, který exceluje při soutěžích agility.

Zvláštní nároky: Zvládnout tento "pytel blech" není snadné. Vyžaduje sportovně založeného, aktivního majitele, který s ní bude chodit, běhat, plavat a skákat. V takovém případě její výchova není těžká. Dlouhá srst potřebuje pravidelnou péči.

Výskyt: Stále oblíbenější společenský pes.

Možná záměna: S polským nížinným ovčákem, který však je menší, zavalitější a nemá ocas. Rovněž podobný briard je zase podstatně větší a liší se i barvou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

milášek!!

(therrys, 1. 3. 2008 14:44)

to je nej pes na světě a tenhle blog taky!!!